Koń: Jak rozpoznać dobrą stajnię?

Wielu z nas ma ten problem. Kupujemy wymarzonego wierzchowca i stajemy przed dylematem: w którym z dostępnych pensjonatów go umieścić?
W rozważaniach moich pominę większość z nas, dla których cechą rozstrzygającą będzie cena miesięcznego utrzymania konia, a będą one dotyczyły tych szczęśliwców, którzy nie muszą się ceną martwić. Jeżeli więc odpada na problem pieniędzy, na cóż powinniśmy zwrócić uwagę?Za pewne na początku zwrócimy uwagę na boksy, bo to przecież w nich nasz pupil będzie spędzał większość czasu. Boksy powinny mieć okno które daje się otwierać i być w miarę widne. Trudno uśredniać wielkość pomieszczeń, jeśli mamy do czynienia z np. koniem miary 1,80 i kucem 1,15. Parametry pomieszczenia wybudowanego z uwzględnieniem miary średniej będą za duże dla kuca (to nieekonomiczne) i zdecydowanie za małe dla konia (niezdrowe). Zgodnie z parametrami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 1 lutego 2005r., powierzchnia boksu powinna wynosić dla koni dorosłych o wysokości w kłębie do 1.47 m co najmniej 6 m², powyżej 1,47 m co najmniej 9 m² a dla klaczy ze źrebięciem co najmniej 12 m².
Należy sprawdzić czy boksy posiadają rowki ściekowe lub inny system odprowadzania końskiego moczu. Sama stajnia powinna mieć nie mniej niż 3 m. wysokości. Żłoby o głębokości 25 – 35cm w boksach powinny być umieszczone wg zasady 1/3 razy wysokość konia najlepiej w kątach, aby w ten sposób uniknąć skaleczeń i urazów i dobrze by było, gdyby stajnia była wyposażona w poidła automatyczne z możliwością zakręcenia wody naszemu koniowi w razie potrzeby. Ponieważ konie piją dużo (przeciętnie na dobę 30 – 40 litrów, a w czasie upałów nawet 70 –80 litrów przy czym szczególnie dużo wody potrzebują klacze karmiące), pojenie wiadrami przez stajennych może okazać się niewystarczające. Poidło i żłób powinny być umieszczone możliwie najdalej od siebie. Koń powinien otrzymywać pokarm w ściśle określonych porach. Zwykle karmi się konie trzy razy dziennie przy czym połowę dziennej dawki powinno się w zasadzie podawać wieczorem. Dobrze też by koń miał stale coś do podjadania, np. słomę w rozsądnej ilości, gdyż w ten sposób uchronimy go przed nudą i wynikającymi z niej narowami i nałogami stajennymi.
Właściciel stajni powinien pamiętać o umieszczeniu w boksach lizawki z solą i dwukrotnie w ciągu roku odrobaczać konie, najlepiej w okresie wiosennym i jesiennym.
Wszelkie drzwi w stajni powinny być otwierane na zewnątrz a drzwi do boksów winny mieć szerokość 120 –140cm i wysokość nie niższą niż 250cm. Temperatura w stajni, w jakiej nasz koń będzie się czuł najlepiej, powinna oscylować w granicach 10-15 stopni.
Przy stajni konieczny jest całorocznie dostępny wybieg niezbędny zimą, a ponadto w okresie wiosny, lata i jesieni konie powinny przebywać na ogrodzonym padoku, na którym mogą się paść. Absolutnie nie powinno się ich wiązać! Wybiegi i padoki powinny być położone na suchym terenie, posiadać cień w którym koń może się schronić przed upałem, oraz być zaopatrzone w wodopój. Bardzo ważną rzeczą jest ogrodzenie okólników, powinno ono być wykonane z solidnych, grubych bali drewna bądź z innego wytrzymałego materiału a jego wysokość powinna wynosić nie mniej 1,2 m. Żerdzie powinny być przybite zawsze od strony pastwiska, żeby zapobiec wybijaniu ich przez np. ocierające się konie. Ogrodzenia powinny mieć ścięte narożniki. Zalecane jest by górną żerdź pomalować na biało, tak by była widoczna z daleka.
Często w stajniach prócz wybiegów i padoków spotykamy także bieżnię (na której przeprowadza się treningi koni wyścigowych bądź kontrolowany ruch źrebiąt), której szerokość powinna wynosić ok. 6 m. Bieżnia taka powinna być ogrodzona i stanowić obwód zamknięty, a powierzchnia nie powinna być ani zbyt twarda ani zbyt miękka.
Jeżeli rozważana przez nas stajnia dysponuje dodatkowo krytą ujeżdżalnią, lonżownikiem, myjką dla koni, odpowiednim zapleczem socjalnym dla jeźdźca i miłą, serdeczną obsługą, to możemy być pewni że znaleźliśmy dla naszego konia prawdziwy rajJ
Na podstawie: „Hodowla koni” prof. J. Zwoliński
Wysłano dnia 17-03-2005 przez Visenna
Oceny artykułu
