Zdrowie: Zdrowie konia - skąd wiemy że dzieje się źle?

Jeżeli podejrzewamy że z naszym koniem dzieje się coś złego, to przede wszystkim należy wyprowadzić go przed stajnie i dokonać oceny wzrokowej. Interesujące nas parametry dające się ocenić wzrokowo to postawa konia, oddech, zabarwienie błon śluzowych.
Postawa - sprawdzamy czy koń stoi spokojnie i interesuje się otoczeniem. Jeżeli zaobserwujemy że koń zwiesza głowę, próbuje się tarzać, ogląda się na boki, grzebie nogą, przeciąga się bądź odciąża kończyny wysuwając je daleko do przodu (przednie) lub w tył (zadnie), powinien być to dla nas sygnał alarmowy.
Oddech - u zdrowego konia oddech jest wolny, spokojny, równomierny i głęboki, ok 9-16 oddechów na minutę. Jeżeli obserwując klatkę piersiową konia zauważymy szybki i płytki oddech, możemy podejrzewać u konia szok, a nierówny i przyśpieszony świadczy o bólu.
Błony śluzowe - zabarwienie błon śluzowych najłatwiej sprawdzić obserwując dziąsła. U zdrowego konia są one wilgotne i różowe. Blade świadczą o bólu lub utracie krwi. Ciemnoczerwone, przekrwione, niebieskawe i białe wymagają szybkiej pomocy lekarskiej gdyż mogą oznaczać niewydolność krążenia bądź wstrząs.
Inne parametry pozwalające ocenić stan konia to temperatura i tętno. Temperaturę mierzymy w ostatnim odcinku jelita grubego ( dla niewtajemniczonych w odbycie) termometrem weterynaryjnym, przez około 4 minuty. Temperatura zdrowego konia oscyluje między 37,5-38,5 stopni Celsjusza, zdrowego źrebięcia 39 stopni. Jej skok może oznaczać zakażenie, spadek może świadczyć o utracie krwi, uszkodzeniu itp. Tętno mierzymy pod żuchwą na kości lub przy użyciu stetoskopu osłuchując serce. Normalne tętno to 30-40 uderzeń na minutę. Dolna granica to 28 uderzeń na minutę. Gdy koń jest zdenerwowany tętno może przyśpieszyć.
Należy także zwrócić uwagę czy koń się wypróżnia i jak wygląda jego kał i mocz. Jeżeli koń nie jest w stanie się wypróżnić świadczy to o kolce.
Wysłano dnia 04-05-2005 przez Visenna
Oceny artykułu
