Gdzie jest paszport Twojego konia?

Głosy: 800 Opinie: 3

Skoki: Na razie brak sukcesów Polaka w Gotebörgu

FEI Rolex World Cup

Kto spodziewał się sukcesów 31-letniego Łukasza JOŃCZYKA reprezentujacego Polskę podczas finału Pucharu Świata w skokach, trwającego od środy w Szwedzkim Gotebörgu, z pewnością rozczarował się oglądając wczorejszy konkurs Rolex ROLEX FEI WORLD CUP FINAL I. Polak nie dość, że jechał zdecydowanie za wolno (ponad 17 sekund straty do pierwszego miejsca) to na dodatek popełnił jeszcze dwa błędy, przez co został sklasyfikowany dopiero na 30 miejscu.

Jednak to nie przejazd Jończyka najbardziej rozczarował publiczność. Zdecydwany faworyt, Marcus EHNING po dwukrotnej odmowie skoku przez jego ulubionego konia - niezwykle doświadczonego, 15 letniego ogiera Sandro Boy - został WYELIMINOWANY z konkursu! Po reakcji publiczności łatwo można było dostrzec, iż oglądający pokładali w nim wielkie nadzieje.

Jednak pomimo eliminacji faworyta, Niemcy mieli okazję do świętowania - pierwsze miejsce wywalczył jadący na westfalskiej hodowli wałachu Aboyeur W Heinrich ENGEMANN.

Przez pierwszą część przejazdu Engemann jechał z umiarkowaną prędkością, można by powiedzieć, że odrobinę asekuracyjnie. Jednak za piątą przeszkodą zdecydowaine "przycisnął" konia i zaczął mocno skracać zakręty, co pozwoliło mu uzyskać rewelacyjny czas 68,37 sekundy, czym wyprzedził kolejnego w rankingu Szwajcara, Steve Guerdat'a o przeszło 1,5 sekundy.

"Mój koń był bardzo skoncentrowany podczas przejazdu - po prostu był fantastyczny!" - po zakończeniu przejazdu powiedzał zadowolony z siebie Engeman.

Jednak to nie koniec trudnych zadań czekającyc Niemca. Będzie on musiał ciężko pracwać przez następne dni Finału Pucharu Świata, aby utrzymać swoje dwupunktowe prowadzenie przed o ponad dwudziesto lat młodszym Szwajcarem, Steve Guerdat'em, który z 38 punktami na koncie ukończył wczoraj przejazd z drugą pozycją i czasem 49,88 sekund.

Zdążyłą o włos

Trzecie miejsce zajęła zwyciężczyni z Lipska, Jessica KÜRTEN na klaczy Castle Forbes Libertina z czasem 70,31. Gdyby była wolniejsza zaledwie o dziewięć setnych sekundy, nie stanęłaby na podium.

Pozostaje teraz mieć nadzieje, że następne starty naszego rodaka wypadną pomyślniej, choć z wynikiem 10 punktów w rankingu FEI World Cup, nie ma on szans na zwycięstwo. Lecz trzymamy kciuki!