Zainteresowani jazdą konną mogą korzystać z usług licznych ośrodków i klubów jeździeckich. Powinny one znajdować się w malowniczych zakątkach pięknych okolic kraju, goście bowiem chcieliby tam nie tylko jeździć konno, ale też wypoczywać na świeżym powietrzu z dala od hałasu aglomeracji miejskich. Do tego celu idealnie nadają się tradycyjne ośrodki wczasowe i wypoczynkowe, ale istnieją jeszcze niewyczerpane możliwości odkrycia nowych terenów. Niektóre ciche i spokojne krajobrazy ujawniają swój szczególny powab dopiero widziane z grzbietu konia.
Do turystyki konnej najlepiej nadają się konie o spokojniejszym temperamencie. Muszą to być ponadto konie dobrze ujeżdżone. Zaletą ośrodka jest posiadanie małych koni i kuców dla dzieci.
Szkółka jeździecka jest najbardziej rentowna wtedy, gdy wykorzystywana jest przez cały rok. Wielki natłok chętnych zwykle obserwuje się podczas miesięcy wakacyjnych. W pozostałych okresach można zanotować większą frekwencję jeźdźców w końcu tygodnia.
Dużą zaletą ośrodka jest kryta ujeżdżalnia, która pozwala na jazdę niezależnie od warunków atmosferycznych i pory dnia, co stanowi udogodnienie w zimie, gdy dzień jest krótki. Kryta ujeżdżalnia zapewnia również spokojny przebieg jazdy oraz koncentrację uwagi jeźdźca i konia w czasie treningu.
W zimie, w okolicach o długo utrzymującej się pokrywie śnieżnej właściciele szkółek jeździeckich mogą organizować kuligi, na jesieni biegi św. Huberta.
W każdej szkółce powinna panować miła atmosfera i porządek, a opieka nad końmi musi być wzorowa. Konie winny być zdrowe, mieć dobrze utrzymane kopyta i możliwość korzystania z pastwisk o wystarczających dla konia wymiarach.
Nieodzownym elementem każdej stajni jest siodlarnia, gdzie znajduje się potrzebny do jazdy sprzęt, przybory do czyszczenia koni i inne. Rząd jeździecki musi być mocny, trwały i praktyczny.
Miejsca wyznaczone do jazdy czyli maneż, ujeżdżalnia czy też parcours należy dobrze ogrodzić, w celu uniknięcia ewentualnego wypadku. W szkółkach jeździeckich znajduje się też lonżownik, czyli miejsce gdzie lonżuje się konia.
Każda stajnia powinna być zaopatrzona w sprzęt przeciwpożarowy, a także telefon, by w razie potrzeby wezwać weterynarza, pogotowie lub straż pożarną.
Lekcje jazdy konnej powinny umożliwić zdobycie podstawowych umiejętności, przy zachowaniu optymalnych warunków bezpieczeństwa. Dobry instruktor zapewni zadowolenie z jazdy oraz wpoi szacunek do konia. Powinien być entuzjastą swojego zawodu, lubić pracę z ludźmi i końmi. Cechować go powinna pewność siebie i umiejętność porozumiewania się z uczniem, jak również cierpliwość oraz wyczucie. Dobry instruktor winien być konstruktywnym krytykiem swojego ucznia, ale nie szczędzić mu też pochwał i zachęcać do pracy.
Od instruktora wymagana jest bystrość, wyraźny, donośny głos oraz zdolność wydawania zrozumiałych poleceń. Dobra szkółka jeździecka to taka, w której wykwalifikowani, doświadczeni instruktorzy zapewnią wysoki poziom nauki jazdy i wiedzy o koniu.