Pożegnanie
Data: 12-01-2004
Temat: Pożegnania


Posiadamy wiele zwierząt takich jak chomiki, myszki, szczurki, koty itd. Dzielimy się z nimi tym co mamy. Z naszymi konikami potrafimy dzielić się wszystkim, nie tylko w sferze materialnej? Nasze troski, marzenia i wyobrażenia często trafiają tylko do uszu naszych czterokopytnych przyjaciół. Poświęcamy im czas i po pewnym czasie?


...stają się naszym życiem i nie potrafimy bez nich wytrzymać nawet tygodnia albo i jednego dnia. Czy jednak jesteśmy przygotowani na pożegnanie?

Postanowiłam nie pisać o wypadkach ani przykrych incydentach ale jedynie o naturalnej przyczynie rozstania się z ulubieńcem.
Niestety konie, jak wszystkie zwierzęta mają o wiele krótszy żywot od naszego, a na starość nie zawsze czują się tak, jak powinny. Nawet przy fachowym i odpowiedzialnym utrzymaniu i opiece trzeba będzie się kiedyś pożegnać z przyjacielem wielu terenów skoków i upadków. Konie zaczynają się starzeć około 20 roku życia. Kiedy starość przyniesie takie dolegliwości jak skostnienia w stawach należy odstawić konia od jazd. Kilka miesięcy odpoczynku i swobodnego hasania mogą przywrócić siły do pracy na jakiś czas. Z wiekiem słabnie też układ pokarmowy i zdolność do poprawnego rozdrabniania pokarmu. Należy mu pomagać odpowiednim rodzajem i rozdrobnieniem paszy.

Możemy ułatwić naszemu podopiecznemu przejście przez trudny dla niego okres. Jednak czas pędzący i nie dający się zatrzymać, przynosi mękę. Choć trudno o tym mówić, należy poruszyć tan temat ponieważ nie unikniemy tego. W zaawansowanym stadium koń często nie może sam się podnieść ani pogryźć tego, co mu podamy. Częste kolki i choroby skóry przynoszą ból. Wtedy musimy zastanowić się w jaki sposób podziękujemy naszemu przyjacielowi za lata spędzone razem i liczne wspólne przygody.
Najbardziej humanitarnym sposobem jest uśpienie konia. Jest to bezbolesne i może oszczędzić wielu cierpień. Zapamięta nas jako człowieka, który go kochał i pomógł mu odejść spokojnie będąc przy nim do końca? Nie myślcie jednak o tym po nocach.
Cieszcie się każdą chwilą, którą możecie spędzić pędząc na końskim grzbiecie przez ścierniska i łąki?

"Życie to tylko chwila kochania
Nie zatrzymasz jej...
Kiedy już wszędzie mało mnie będzie
Musisz wiedzieć, że
By przeżyć taką chwilę warto czekać wiek!"


(fragment piosenki zespołu Bajm)

Wydrukowano z serwisu Jeździeckiego Centrum Informacyjnego
Adres artykułu http://www.qnwortal.com/artykul_18