Sabha, Modelina, Mujahid triumfują w MPMK
Data: 24-09-2013
Temat: Endurancje - rajdy długodystansowe


W minioną sobotę (21.09) na terenie Klubu Jeździeckiego Champion rozegrano Mistrzostwa Polski Młodych Koni w Sportowych Rajdach Konnych połączone z Zawodami Krajowymi. We wszystkich konkursach zwyciężały konie czystej krwi. Miłą niespodzianką dla przyjeżdżających zawodników i członków ekip była obecność świeżo upieczonej drugiej wicemistrzyni starego kontynentu Kamili Kart, która wzięła udział w zawodach, startując na dystansie klasy N-80 km.

Przeczytaj także: Kamila Kart brązową medalistką Mistrzostw Europy!

W najbardziej prestiżowej kategorii 6-latków (N-80 km) tytuł mistrzowski wywalczyła wyhodowana w Janowie Podlaskim Sabha (Ararat – Sabina po Pamir). Klacz dosiadana przez Macieja Kacprzyka uzyskała na bramkach weterynaryjnych maksymalną ocenę, zdecydowanie odskakując w punktacji pozostałym koniom. Czempiona na co dzień trenuje Beata Dzikowska.

Pod nieobecność jednej ze zgłoszonych par, 5-latkom (P-43,4 km) przyszło rywalizować w tzw. Rundzie Młodych Koni, zamiast w konkursie mistrzowskim. W tej kategorii najlepsza okazała się klacz czystej krwi - Modelina (PS Pacos – Mira po Sarmata), hodowli Agnieszki Wójtowicz, a którą do zwycięstwa poprowadziła Żaneta Ksaus-Kroschel.

Wobec tej samej liczby punktów za parametry na bramce weterynaryjnej o kolejności na podium w kategorii 4-latków (L-33,4 km) decydowała ocena z trójkąta. Ostatecznie Tytuł Mistrza Polski powędrował do czystej krwi Mujahida (Mihrab – Manitoba po Wiek), dosiadanego przez swoją hodowczynię Zuzannę Zajbt.

Pucharem dla najlepszego araba mistrzostw została uhonorowana Sabha, która triumfowała w kategorii 6-latków.

Podczas dekoracji Komisja Rajdów PZJ wręczyła także trzy okolicznościowe statuetki hodowcom koni, które w ostatnim czasie odnosiły międzynarodowe sukcesy w rajdach konnych. Tak się złożyło, że trójka nagrodzonych to hodowcy koni arabskich:

 • Krystyna Chmiel za wałacha Eomer (Werter – Efrema po Pesal), który startując pod zawodniczką z Holandii, zdobył w tym roku wicemistrzostwo świata młodych jeźdźców
 • Krzysztof Grudziąż za wałacha Farak (Furiat – Fanaria po Cyprys), który tydzień temu na Otwartych Mistrzostwach Europy w Most (Czechy) wywalczył drugie miejsce na dystansie 161 km, a w lutym tego roku również jako drugi minął metę słynnego Rajdu Prezydenta w Dubaju
 • Zbigniew Górski za konia Arwim (Fryderyk – Arwima po Wachlarz), który w ubiegłym roku pod Beatą Dzikowską zajął czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Babolnie (Węgry).  Materiały do pobrania

  Kategoria Dział Nazwa Dodano
  Pobierz plik pdf Wyniki Rajdy MPMK w Sportowych Rajdach Konnych (20-21 września) 24.09.2013
 • Wydrukowano z serwisu Jeździeckiego Centrum Informacyjnego
  Adres artykułu http://www.qnwortal.com/artykul_2176