Kiełznanie
Data: 11-03-2004
Temat: Kiełznanie


Ponieważ uzda jest najważniejszą częścią rzędu jeździeckiego, każdy jeździec powinien wiedzieć, jak dokładnie działają jej poszczególne elementy i jak ją założyć, żeby spełniała swoje zadanie zgodnie z przeznaczeniem. Należy pamiętać, że źle założone kiełzno może sprawić wiele kłopotów - zarówno nam, jak i koniowi, dlatego warto poświęcić kilka minut na lekturę tego artykułu...

Krok pierwszy - do kiełznania przystąp

Kiełznanie konia, zakładanie ogłowia Do kiełznania przystępujemy zamknąwszy uprzednio drzwi do boksu. Zazwyczaj koń ma na głowie kantar. Żeby nie próbował uciekać, gdy mu go zdejmiesz, najpierw przełóż mu przez głowę wodze na szyję. Następnie stojąc twarzą w tę samą stronę co koń swoim pyskiem, stań po jego lewej stronie na wysokości szyi. Otwórz zapięcie uzdy, po czym przełóż pod pyskiem konia prawą rękę, w której trzymasz ogłowie za paski policzkowe. Wędzidło trzymaj lewą ręką tuż przy chrapach.


Krok drugi - wędzidło w dłoń

Kiełznanie konia, zakładanie ogłowia Teraz prawą dłoń przełóż pod pyskiem i przytrzymaj mocno na nosie. ewą, między kciukiem a resztą palców, chwyć wędzidło.


Krok trzeci - otwieramy koński pysk

Kiełznanie konia, zakładanie ogłowia Jeśli koń nie zechce otworzyć pyska wsuń delikatnie kciuk między wargi na wysokości kącika w miejscu, gdzie jest bezzębna krawędź. Pod wpływem tego ucisku koń powinien otworzyć pysk. W tym momencie możesz włożyć wędzidło do pyska, jednocześnie podciągając do góry paski ogłowia. Trzymając boczne części naczółka i nagłówka, nakładasz je teraz na uszy.


Krok czwarty - naczółek

Kiełznanie konia, zakładanie ogłowia Wyciągnij kosmyki grzywy spod naczółka, aby zapobiec ślizganiu się pasków. Naczółek powinien leżeć prosto i dostatecznie głęboko, aby nie drażnić uszy konia.


Krok piąty - podgardle

Kiełznanie konia, zakładanie ogłowia Zapnij teraz podgardle, bacząc przy tym na to, żeby nie zrobić tego za mocno: między pasek a policzek powinny się zmieścić cztery palce.


Krok szósty - nachrapnik

Kiełznanie konia, zakładanie ogłowiaNachrapnik hanowerski zapinany jest poniżej kiełzna, podczas gdy w większości innych na górze, ponad wędzidłem. Nachrapnik zwykły jest założony prawidłowo jeśli między pasek a grzbiet nosa można wcisnąć dwa palce. Hanowerski jest bardziej obcisły.Wydrukowano z serwisu Jeździeckiego Centrum Informacyjnego
Adres artykułu http://www.qnwortal.com/artykul_38