Jak wybrać derkę dla konia
Data: 18-11-2007
Temat: Koń w derce stoi...


Każdy z nas nie raz się pewnie zastanawiał, jaką derkę dla konia kupić i kiedy jej używać. W dzisiejszych czasach dostępny jest olbrzymi wybór derek różnych rodzajów i modeli, co czyni naszą decyzję odnośnie zakupu jeszcze trudniejszą. Dlatego też postaramy się pomóc wybrać tą najodpowiedniejszą. W naszych rozważaniach musimy wziąć pod uwagę między innymi jakość materiałów, z których derka jest  wykonana, ilość pieniędzy jaką chcemy na nią przeznaczyć oraz czy naszemu koniowi jest ona faktycznie potrzebna. Ponadto, nim zdecydujemy  się na kupno, musimy wiedzieć jak zmierzyć konia, aby właściwie dopasować dla niego derkę.

Jak zmierzyć derkę

Przy wyborze ważne są: długość, głębokość i kształt derki, odpowiedni dla danego konia, tak aby nie okazała się ona, ani za ciasna ani zbyt duża i żeby była wygodna.

Derka dla konia - wymiary

 Po drugie istotna jest głębokość derki, co oznacza, że jej boki muszą być wystarczająco długie, tak aby pokrywały w pełni brzuch konia. Ma to zwłaszcza znaczenie w przypadku derek płóciennych, stosowanych w każdych warunkach pogodowych, takich jak derki "Nowozelandzkie".

 Przy wyborze derki trzeba  też zwrócić uwagę na okolicę kłębu, czy jest on podszyty jakimś "miśkiem" (chroni go przed obtarciami), a jeśli derka go nie posiada, czy łatwo możemy sami go doszyć. Upewnijmy się również, że materiał z jakich wykonane są wszystkie klapy, nie ulegnie postrzępieniu czy przetarciu. Ważne są przednie zapięcia, których nie można  naciągać na siłę, a same klamry powinny łatwo się zapinać i być zrobione z materiałów wytrzymałych, tak by nie pękały (najlepsze  są metalowe). Dobrze, gdy derka ma pasy: krzyżowe czy klapy pod brzuchem, w okolicy nóg oraz podogonia ,które nie pozwolą na  zsuwanie się derki, tak by nie stanowiła ona zagrożenia albo uległa uszkodzeniu. Niektóre derki nie posiadają tego typu pasów, wówczas możemy je dokupić. Poza tym derki mogą mieć wcięcia w okolicy łopatek, tak by zmniejszyć napięcia powstające w trakcie ruchu konia, chroniąc derkę przed uszkodzeniem.

 Wiadomo, że dostępne są aktualnie różne typy derek, wyprodukowane z najróżniejszych surowców, które łatwo utrzymać w czystości. Postaram się Wam teraz nieco je przybliżyć, by pomóc przy wyborze. A więc derki możemy podzielić ze względu na grubość na:

 • jedno;
 • dwuwarstwowe;
 • ocieplane,

  oraz na ich przeznaczenie:

 • derki stajenne;
 • derki transportowe;
 • derki letnie;
 • derki zimowe;
 • derki osuszające;
 • derki przeciwdeszczowe;
 • derki przejściowe;
 • derki przeciw owadowe.

Derki dla koni - materiały i przeznaczenie

 • derki bawełniane - naturalne włókna, oddychająca, używana do produkcji derek letnich
 • derki jutowe - ciepłe i tanie, z reguły wykończone wełną albo kocem i te są również najczęściej jako derki na noc.
 • derki wełniane - są ciepłe, oddychające, idealne na niskie temperatury. Jest wiele dostępnych wełnianych i akrylowych mieszanek, które można łatwo prać w pralkach.
 • derki płócienne - są bardzo trwałe, przeznaczone dla koni żyjących na zewnątrz i znane są jako Nowozelandzkie, materiał jest ciężki, ale doskonale chroni  konia przed wiatrem i deszczem. Derka Nowozelandzka przeznaczona jest dla koni, które spędzają cały czas na dworze, bez względu na warunki pogodowe. Zaprojektowana, by chronić konia przed deszczem i wiatrem, bardzo ciepła i wodoodporna. Jej wadą jest ciężar oraz nieporęczność, poza tym może także powodować otarcia kłębu i okolicy łopatek. Wyposażona w pasy na nogach, czasem ma klapę pod brzuch. Wszystkie zapięcia muszą być miękkie i dopasowane tak, by nie były też za luźne, bo mogą spowodować uwięźnięcie nogi w derce, np. w trakcie tarzania się.
 • derki nylonowe - lekkie, łatwe do prania, dość ciepłe ale nie należą do dobrze przepuszczalnych.
 • derki poliestrowe i wypełnione poliestrem stały się bardzo popularne ze względu na swoja mała wagę i fakt, że są bardzo ciepłe.
 • derki polarowe, używane powszechnie do ściągania potu z konia po jeździe, bardzo przydatne zimą, ale można je także użyć wczesną jesienią, tak by koniowi nie urosły zimowe włosy.
 • derki ortalionowe - lekkie, słabo przepuszczalne, mogą być warstwą wierzchnią dla innych materiałów, nie przepuszczają wody.

 Wyżej wymienione materiały mogą być łączone w jednej derce, zależnie od potrzeb, czyli możemy mieć ortalionowy wierzch, a spód polarowy, itd.

 • derki siatkowe - chronią konia przed owadami, popularne latem ale mało trwałe

 Są również dostępne derki, tzw. połówki lub pod siodło, które można stosować przed i po treningu, nie zdejmując osprzętu..

Prawda jest taka, że nieważne jaką derkę kupicie. Jeśli macie konia niszczyciela, to i tak nie przetrwa ona jego harców i będzie nadawała się tylko do wyrzucenia. Co prawda są derki z materiałów niezniszczalnych, ale te z kolei są bardzo drogie. Dobrze jest więc mieć parę derek , tak żeby je wymieniać, zwłaszcza kiedy nasz pupil chodzi na padok z innymi końmi.

Rodzaje derek dla koni

Derka przeciw owadom

Derka przeciw owadom

Derki siatkowe:

Derka siatkowa

Derka siatkowaWydrukowano z serwisu Jeździeckiego Centrum Informacyjnego
Adres artykułu http://www.qnwortal.com/artykul_548